VIRTUÁLNÍ TVÁŘ

 

 

Barbara Semenov

 

Kdo ji dnes nemá.  Má ji prezident Obama i Putin, Havel a Zeman, Elvis a Karel Gott, Tony Abbott, spolužáci, manžel, dcera, kamarádky, staré lásky, obchodní partneři, velvyslanectví, senátoři, popravenci, virtuosové, Time, Age, Newsweek, iDnes, Čechoaustralan,… je nás zkrátka víc – půldruhá miliarda.

   První virtuální tvář se objevila relativně nedávno, jedné opilecké noci v říjnu 2003, kdy se zhrzený studentík Mark Zuckerberg ‚naboural‘ do počítačů Harvardské univerzity a vytvořil stránky, které fungovaly jako databáze všech dívek a žen na univerzitě.  Byla to dost možná puberťácká pomsta spolužačce za to, že jej odmítla; jakási skládačka tváří dívčího osazenstva školy k ohodnocení kámošům, a ani její autor v té chvíli netušil, že se díky tomuto nejapnému kanadskému žertíku stane jedním z nejbohatších mladých mužů naší planety. 

   Papírové letáky zvané facebooks, které se na amerických univerzitách rozdávají nováčkům, aby se rychleji seznámili a spřátelili, daly jméno dnes nejrozsáhlejšímu a nejoblíbenějšímu společenskému systému sloužícímu hlavně k tvorbě sociálních sítí, komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a zábavě.  S 1,5 miliardou aktivních uživatelů je jednou z největších společenských sítí na světě.  Je plně přeložen do osmdesáti čtyř jazyků.

   Denně se na síť napojí údajně milion nových uživatelů, měsíčně zhlédnutých stránek je přes 70 miliard, zobrazovaná vyhledávání dosahují 500 triliónů za měsíc.  Země s největším počtem uživatelů jsou USA, Kanada, Spojené království, dále pak Austrálie, Turecko, Švédsko, Norsko, Jižní Afrika, Francie, Hong Kong. 

   Ve svých počátcích byl systém omezen jenom pro studenty Harvardovy univerzity pod doménou thefacebook.com, ale postupně byl přístup otevřen pro všechny uživatele s univerzitní e-mailovou adresou nebo pro některé zahraniční schválené univerzity, v Česku k prvním otevřeným vysokým školám patřila Masarykova univerzita.  Od února 2006 se začaly do systému připojovat některé nadnárodní obchodní společnosti.  Od 11. srpna 2006 se může dle licence používání připojit kdokoli starší 13 let.  Zúčastnění se v systému mohou připojovat k různým skupinám uživatelů, kteří působí například v rámci jedné školy, firmy nebo geografické lokace.  Česká republika čítá dnes téměř 4 miliony uživatelů. 

   V USA je Facebook jedničkou pro on-line sdílení fotografií s více než 60 milióny nahraných fotografií týdně.  Společnost Facebook vydělává hlavně na reklamách na stránkách, které jsou přesně cíleny podle zájmů uživatele a jeho chování na stránkách samotného Facebooku.  Hodnota společnosti byla v roce 2006 odhadována na 100 miliónů USD.  V květnu 2012 byly akcie společnosti uvedeny na burzu NASDAQ, emisní cena akcií 38 USD ocenila celou společnost na 104 miliard USD.

   Tolik tedy dech beroucí statistiky.  Jak je tento fenomenální úspěch a obliba možná?  Nečteme snad častou a opakovanou kritiku Facebooku o tom, jak negativně působí na své oběti?  Protože tak by se dalo její publikum klidně označit.  Už jen dle uvedených statistik je vidět, jak značná část světa vstává a uléhá s milovaným, nepostradatelným Facebookem.  Odmítavá část naší populace ji označuje za žrouta času, příčinu rostoucí sociální izolace, depresí, závisti, nespokojenosti, nástroj narcisismu, egoismu, omezenosti a hlouposti, invazí soukromí.  Tím vším se Facebook může velmi snadno stát. 

   Na druhé straně se v rukou rozumného moderního člověka může osvědčit jako geniálně fungující prostředek komunikace, informovanosti, časové úspory, prezentace a přátelství.  Přiznávám, že jsem zpočátku měla o Facebooku také své pochybnosti a tvářila se velmi konzervativně až odmítavě k jeho výzvám.  Neměla jsem zájem vědět, kolik si kde kdo dal knedlíků či piv, jak roztomilá jsou něčí štěňátka, miminka, cukrátka, jak hlubokomyslné sdílené altruizmy, že máme milovat své dcery, syny, rodiče, vlast, život…   Naštěstí mi netrvalo dlouho, abych přišla na to, že Facebook se musí umět používat.  A pak může být dokonce přínosem v osobním i profesním životě každého z nás. 

   Facebookový účet nastavíte snadno.  Zvolíte si Virtuální tvář, pod kterou budete veřejně vystupovat.  Protože marná sláva, veřejnost vás uvidí, ať chcete nebo nechcete.  Jen málokdo, kdo používá internet, zůstane internetové veřejnosti utajen, facebook nefacebook.  Na Facebook jsem vstoupila s počátečním pocitem povznesenosti.  Chápala jsem stránky jako něco hodného především omladiny, a tak jsem z legrace zavěsila na svůj profil fotku z mládí, - ať tedy zapadnu.  Dnes už vím, že na Facebooku jsou zejména lidé mladí duchem, na skutečném věku tu nezáleží.  To je jedno z prvních pozitiv.  Na Facebooku se s vámi uživatelé baví jako se sobě rovným, žádné věkové hierarchie nebo diskriminace mládí či stáří.  Dívám se na obdivuhodného krajana, čtyřiadevadesátiletého Čechoaustralana Zbyňka Procházku, jak přes android aktualizuje svůj status z cesty do Prahy pro nás facebookové přátele v Melbourne.  Ten člověk ani nemůže stihnout stárnout.  Již dávno jsem si předsevzala, že musím jít s dobou a neodmítat její nové vymoženosti, byť sebepodivnější.  Jak mi nejdřív připadala i Virtuální tvář.

   Když si tvář nastavíte, můžete začít komunikovat s ostatními virtuály.  Moudrá Virtuální tvář si vybírá, a podobně jako v životě, volí i na FB kvalitu, nikoli kvantitu.  Přesto vám vymoženost FB nabídne v oblasti společenské víc, než je možné v reálném světě.  Samozřejmě, že mezi své facebookové přátele přijmete přátele skutečné.  A po čase najednou zjistíte, že vám začne vadit, když někteří přátelé ze života mají absenci na virtuálu FB.  V dnešní zrychlené době je mnohdy nemožné udržovat stálou a pravidelnou interakci se všemi známými, a je tak příjemné, když se s přáteli po čase opět shledáte, že o přítelinebo on/ona o vás jste vzájemně informováni z fotek a vstupů na FB.    

   Fotografie na FB jsou významnou stránkou sítě samy o sobě.  Vím, že mnoho prarodičů, kteří by jinak na FB ani nepomysleli, přistoupilo k této internetové interakci právě z důvodů potřeby komunikace se svými dětmi a vnoučaty.  Facebooková síť má na svém kontě dnes asi 140 miliard fotografií - denně se nahraje na Facebook 200 milionů fotografií.  Aplikace, která byla vyvinuta přímo autory systému Facebook, umožňuje fotografie pohodlně sdílet.  Stahování fotografií je řešeno přes javový applet, statickou stránku s formulářem nebo pomocí externích aplikací.  Na fotografiích můžete jednoduše označovat (taktně) své přátele, kteří pak dostanou oznámení, že se na dané fotce nacházejí.  Software DeepFace vyvinutý v tomto roce dokáže na fotografiích správně rozpoznat tvář konkrétního člověka v 97,35% případů (lidský mozek správně tvář rozpozná v 98% případů).  

   A opět – vaše Virtuální tvář si může do jisté míry kontrolovat, kdo má fotografie vás či vašich blízkých vidět.  FB bývá často napadán a obviňován z toho, že dostatečně neochraňuje soukromí uživatele.  Ten se však musí jednou smířit s tím, že přijal pravidla hry, a podle toho se bude chovat.  Obecně platí jak pro fotografie, tak pro sdělení a vstupy jednoduché a srozumitelné pravidlo – co byste dříve nenapsali na koresponďák či pohlednici, kterou si může kdokoli cestou k adresátovi přečíst a použít, nedáváte na svůj FB.

   Vaše zaregistrovaná Virtuální tvář požívá na druhé straně mnoho výhod. Po registraci v systému a odsouhlasení licence používání máte možnost vyplnit svůj profil a můžete se připojovat k různým skupinám uživatelů a získávat nové kontakty.  Pokud jiný uživatel souhlasí s tím, že je váš přítel, můžete vidět také jeho profil.  Moudrá Virtuální tvář ví, co dávat na Facebook a co z FB přijímat, sdílet a šířit dál.  Tak jako ve společenské praxi, i na FB existuje jistý etický kodex, který někteří dodržují, jiní nikoli.  Ty můžete podle svého zvážení ignorovat a zneviditelnit.  Na druhé straně poznáte mnoho nových, zajímavých lidí a názorů, dostanou se k vám lehce informace a novinky, na které byste nenarazili nebo je museli dlouze vyhledávat.  Získáte přehled o veřejném mínění i mínění vašich přátel.  Tak jako ve skutečné interakci, ani na FB není záhodno přátelství pokoušet politickými přemi a agresivními názory.  Otevřená mysl a tolerance jsou klíčovými zásadami slušných uživatelů FB.  Bohužel ne všichni dokážou pracovat s FB s rozvahou a střídmou soudností.  Je mnoho těch, kteří zahlcují stránky bezvýznamnými nesmysly.  Jejich nástěnky můžete ovšem, když vám dojde trpělivost, snadno odstranit. 

   Přes virtuální vzezření vaše vstupy a obrázky brzy odhalí vaši skutečnou tvář.  Tedy to, zda jste moudrý, společenský, vtipný, ohleduplný, sebestředný, vychloubačný, povrchní, naivní, přející nebo oblíbený.  Každý uživatel má v profilu The Wall - Zeď, na kterou mu ostatní uživatelé mohou psát vzkazy a zobrazují se zde v podstatě všechny děje v sociální síti Facebook.  Na Wall se dá vkládat i další multimediální obsah.  Od března 2012 byla forma Zeď postupně všem uživatelům změněná na styl Timeline.  Tento styl lépe zobrazuje vaši historii a důležité okamžiky.  FB je vlastně váš osobní deník, který ovšem není vůbec deníček tajný.

   V případě mnohých, zejména veřejně známých osobností to ani není kýžený záměr.  Zviditelnění na FB je maximální.  Proto má australský premiér 433 397 přátel a Madonna 18 134 544.  Stejně tak jako Karlu Gottovi se 102 644 přáteli i většině těchto slavných virtuální tváří někdo jejich FB spravuje.  Ale mám mezi svými FB známými i takové celebrity jako je například houslový virtuos Václav Hudeček (4 996 friends), operní diva Anda Louise Bogza (3 698 friends), senátor Tomáš Grulich (1 761 friends), Radan Dolejš (5 000 friends),… kteří osobně vstupují na FB se svými postřehy a vlastními fotografiemi, dokonce si najdou vteřinu „kliknout“ na můj status a často i něco milého připsat.  A to, spolu s nepřetržitým kontaktem s přáteli letitými i s přáteli novými, s přáteli vzdálenými i blízkými, včetně těch vybraných nově přijatých virtuálních tváří, ba mnohdy i přátel přátel, činí z Facebooku něco, co vás může nebývale a nečekaně příjemně i užitečně obohatit.   

   Jako samostatná aplikace oddělením ‚chatu‘ z vlastní facebookové aplikace vznikl Messenger, další vynikající nástroj pro osobní komunikaci.  V dubnu 2015 byla spuštěna webová verze Messengeru. Oblíbenou aplikací jsou Události – Events pro plánování událostí nebo jakýchkoliv akcí.  Umožňuje nastavit mnoho informací o akci, zvát přátele na akce nebo akci zveřejnit.  K akci lze přidávat další multimediální obsah. 

   Firmy mohou na Facebooku zakládat oficiální stránky - "Pages", díky kterým mohou komunikovat se svými příznivci ("Likers", dříve "Fans").  A zde vchází do hry nejen nesčíslné množství osobností, ale i společností, institucí, destinací, podniků, divadel, restaurací, médií,… zkrátka, rozhlédnete-li se kolem sebe, neexistuje veřejná identita, která by nevlastnila svou Virtuální tvář – Facebook.  Politiky počínaje, médii konče, FB je využíván za účelem co nejširšího dosahu čtenářů, případně voličů, s cíleným působením a ovlivňováním uživatelů FB.  Čechoaustralan se na rozdíl od mnohých nesnaží o manipulaci svých „Likers“, usiluje spíš o šíření osvětových informací a o propojení Čechů žijících po celém světě.  Jsem ráda, že naše facebookové stránky zvyšují vizibilitu a oblibu Čechoaustralana a získávají své příznivce, kteří živě reagují na naše pravidelné vstupy.  K našim facebookovým stránkám se můžete přidat na www.facebook.com/Cechoaustralan  kliknutím Like.

   Facebook má jako každý aktivně žijící a fungující společenský mechanismus nesporně řadu negativních aspektů, je na nás, zda se staneme jeho obětí nebo jeho pánem.  Může nám uškodit nebo z něho můžeme těžit.  Záleží jen na vás, jakou Virtuální tvář nastavíte, a zda si FB oblíbíte jako sympatický prostředek společenské vzájemnosti a propojenosti.  Jde o to, jak dlouho udrží náš zájem, a kdy ji překoná další novinka stále se měnícího a neuvěřitelně rychle se vyvíjejícího moderního světa kolem nás.

 


Hlavní stránka  |  Čísla časopisu  |  Sponsoři  |  Napište nám  |  Úžasné Česko  |  Zajímavé odkazy  |  Zajímavé čtení  |  Fotogalerie